Błędy początkujących graczy.

Każdy popełnia błędy, to jest fakt i nie ma sensu z tym dyskutować. Najważniejsze to wyciągać wnioski ze swoich błędów tak by nie powtarzać ich w przyszłości. Można też wyciągnąć wnioski z błędów innych, dzięki czemu nie odczuwamy tak bardzo konsekwencji tych błędów. Podobnie jest w obstawianiu, niestety wielu graczy traci swoje pieniądze lub wpada w długi. Można by tego uniknąć gdyby ci gracze nie popełniali tych samych błędów. Dlatego w tym artykule zebraliśmy i przeanalizowaliśmy te błędy, które są popełnianie najczęściej, szczególnie przez początkujących graczy.

błędy początkujących

Podzieliliśmy błędy jakie popełniają gracze na kategorie. Na początek przedstawimy te finansowe, takie powiązane z budżetem czy z kursami. Następnie omówimy błędy związane z bukmacherami. Kolejną grupą błędów jakie opiszemy to te związane z zasadami gry. Na koniec pokażemy błędy graczy z kontrolowaniem własnych emocji.

Błędy finansowe

Podstawowy błąd jest popełniany na długo przed obstawieniem pierwszego kuponu. Gracze nie analizują swojej sytuacji finansowej aby określić swój budżet na grę. Ustalenie takiego budżetu jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników. Nie każdy ma możliwości ani ochotę obstawiać za wysokie stawki. Jednego gracza będą interesować tylko zakłady za minimum 100 zł a drugi będzie obstawiał tylko za 2 zł, mimo że gracze ci mają podobną sytuacje finansową. Dlatego należy przeanalizować własne możliwości finansowe i ustalić jaką kwotę możemy stracić. Ustalenie takiego budżetu to nie tylko podanie kwoty depozytu a cały plan gry. Powinno się ustalić jaką kwotę wpłacamy do danego bukmachera, jaką kwotę miesięcznie możemy wpłacać oraz ile maksymalnie możemy stracić. Dzięki temu mamy plan i wiemy co robić w zależności od sytuacji.

Kolejny błąd finansowy związany jest bezpośrednio z kursami. Wielu graczy nie widzi większej różnicy w obstawieniu meczu z kursiem 2,20 a 2,30. Różnica to tylko 10 groszy i nie warto dla tak małej kwoty nic robić – to błąd. Mamy na rynku kilkunastu bukmacherów i każdy z nich ma swoje kursy. Dzięki porównywaniu kursów możemy znaleźć naprawdę znaczne różnice. Obstawiając kilka meczy na kuponie kurs AKO może się różnic nawet o kilkanaście złotych. Co więcej nie trzeba porównywać kursów wszystkich bukmacherów, ponieważ istnieją porównywarki internetowe, gdzie w jednym miejscu porównują i prezentują gdzie są najwyższe kursy.

Kolejnym błędem w kategorii finansowej są płatne typy. Coś co jest tak oczywiste, że to jest oszustwo a jednak wielu graczy ciągle się nabiera. Szczególnie początkujący gracze wierzą, że kupią typy dzięki którym staną się milionerami. Niestety taka naiwność prowadzi tylko do utraty pieniędzy a milionerem może zostać osoba sprzedająca typy pod warunkiem, że znajdzie wystarczająco dużo naiwnych graczy. Niestety stron sprzedających typy jest ciągle sporo, oznacza to że ciągle są osoby myślące, że to działa i oddają swoje pieniądze oszustom. Strony sprzedające płatne typy mają świetny marketing pokazując archiwalne kupony z wysokimi wygranymi. Niestety to działa na wyobraźnię graczy, którzy właśnie tej wyobraźni nie mają.

Bukmacherzy

Aktualnie na rynku działa kilkanaście firm bukmacherskich, natomiast w dalszym ciągu wielu graczy ma konto tylko u jednego bukmachera. Jest to ograniczenie, przez które tracimy wiele możliwości obstawiania. Każdy bukmacher oferuje różnego rodzaju oferty i bonusy powitalne oraz konkursy i promocje dla swoich graczy. Oczywiście kilkanaście kont mogło by być kłopotliwe w zarządzaniu, ale kilka kont u najlepszych bukmacherów to podstawa. Oczywiście każdy gracz indywidualnie musi zdecydować, który bukmacher jest dla niego najlepszy.

Warto na tym etapie wspomnieć odnośnie promocji oferowanych przez bukmacherów. Błędem jest uczestnictwo we wszystkich promocjach i wpłacanie depozytu za każdym razem gdy tylko jest nowa promocja. Są promocje, które dają możliwość wygrania ale wymagają wielu zakładów wcześniej. Dlatego kluczowe jest zapoznanie się z warunkami danej promocji i uczestnictwo tylko wtedy kiedy nie wiąże się ono z dodatkowymi i nie planowanymi kosztami.

Wiem co obstawiam

Niestety, ale nieznajomość zasad jest kolejnym z błędów popełnianych przez początkujących graczy. Często gracze obstawiają zakłady których nie rozumieją, np. zakład z handicapem. Warto zawsze zapoznać się z podstawowymi pojęciami oraz skrótami aby wiedzieć co się musi wydarzyć żeby zakład BTTS okazał się trafiony. Innym przykładem jest obstawianie meczy pucharowych, gdzie rozliczany jest wynik regulaminowego czasu gry a nie dogrywki.

Podstawowa zasada obstawiania meczy to znajomość zasad prawdopodobieństwa. Bukmacherzy ustalają kursy analizując prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Warto przypomnieć sobie podstawy tej dziedziny i zrozumieć jak działają i jak są ustalane kursy bukmacherskie. Wielu graczy obstawia niezliczoną ilość meczy na jednym kuponie za małą stawkę licząc na olbrzymią wygraną. Trafienie takiego kuponu jest bardzo mało prawdopodobne, dlatego szkoda czasu i pieniędzy na takie zakłady.

Należy też pamiętać, że bardzo trudno być specjalistą od wszystkiego. Znacznie łatwiej jest wybrać sobie jakąś część danej dziedziny i być w niej specjalistą. Dlatego my nie zajmuje się obstawianiem innych sportów poza piłką nożną. Znajomość danego sportu, konkretnej ligi czy drużyny daje ogromną przewagę. Obstawiamy te mecze i te drużyny, które znamy i oglądamy. Niestety wielu graczy próbuje obstawiać wszystko, od niskich lig egzotycznych krajów po sporty o których nie mają żadnej wiedzy.

Obstawiając mecz, można zwiększyć szanse trafnego typu poprzez dokonania analizy meczu. Czasami gracze tylko popatrzą na to kto z kim gra i już wiedzą na kogo obstawić. Analizując mecz dokładnej porównamy formę obu drużyn. Sprawdzimy jak się prezentuje na własnym boisku a jak na wyjazdach. Ocenimy szansę drużyn sprawdzając historię ostatnich spotkań oraz aktualną sytuację kadrową. O tym jak dokonywać takiej analizy, na co zwracać uwagę a co pominąć napiszemy osobny artykuł.

Emocje, emocje i emocje

Na koniec opisujemy najważniejszy aspekt gry, czyli kontrola własnych emocji. Wielu graczy widzi w obstawianiu możliwość szybkiego wzbogacenia się. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Aby regularnie i długoterminowo wygrywać należy nauczyć się kontrolować emocje. Można mieć najlepsze przygotowanie, bogatą wiedzę oraz trafnie analizować mecze a mimo to regularnie przegrywać. Należy zrozumieć, że szybkie i łatwe pieniądze nie istnieją.

Nie można szukać meczy do obstawienia na siłę. Jeśli danego dnia nie ma wartego meczu do zagrania to warto zrobić sobie przerwę. Niektórzy gracze chcą obstawiać codziennie, niestety to już jest uzależnienie i należy szukać wtedy pomocy.

Kolejnym przykładem pokazującym brak kontroli własnych emocji to reakcja na przegrany kupon. Wielu początkujących graczy po przegranym zakładzie dokonuje kolejnego depozytu aby zagrać kolejny zakład. Taki kupon jest już grany na szybko, bez żadnej analizy. Graczem kieruje tylko chęć odegrania się. Niestety najczęściej kończy się kolejnym przegranym kuponem.

Błędy początkujących graczy – podsumowanie

Tak jak wspomnieliśmy na początku, każdy popełnia błędy. Nie ma w tym niż złego, należy tylko wyciągać wnioski tak by ich nie powtarzać w przyszłości. Oczywiście wymieniliśmy tylko te najważniejsze i najczęściej spotykane. Początkujący gracze popełniają wiele innych błędów. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi część graczy zatrzyma się na chwilę, przeanalizuje swoją grę i zastanowi się czy warto dalej obstawiać. Może jakiś gracz zrozumie dlaczego często przegrywa i wyeliminuje ze swojej gry błędy tak by zwiększyć szanse na sukces.

Na koniec gorąca prośba, jeśli znasz kogoś kto obstawia, często przegrywa oraz popełnia opisane błędy to podeślij takiej osobie link do tego artykułu.