Boxing Day, obstawiamy dzisiejsze mecze

Tradycja Boxing Day, czyli drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, jest związana głównie z piłką nożną w Anglii. W tym dniu odbywają się liczne mecze ligowe na różnych poziomach rozgrywkowych, zazwyczaj w ramach angielskich lig piłkarskich. To jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń dla fanów piłki nożnej w Anglii.

Początki tradycji Boxing Day sięgają XIX wieku, kiedy to zaczęto organizować mecze piłki nożnej dla rozrywki mieszkańców, zwłaszcza tych pracujących w przemyśle, którzy mieli dzień wolny po Bożym Narodzeniu. Mecze odbywają się zarówno w najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli w Premier League, jak i w niższych ligach, obejmując wiele poziomów angielskiej struktury ligowej. Boxing Day jest jednym z najbardziej intensywnych dni dla drużyn piłkarskich, ponieważ wiele z nich rozgrywa mecze w krótkim odstępie czasu.

Typy na mecz: Manchester United – Aston Villa

Manchester United przegrywa ostatnie cztery mecze, nie zdobywając żadnej bramki. Czerwone Diabły przegrały sześć z siedmiu spotkań z drużynami z pierwszej dziewiątki tabeli w tym sezonie. Gospodarze ulegli w sześciu z ostatnich dziesięciu meczów na Old Trafford. Aston Villa wygrała 12 z 18 ligowych spotkań w tym sezonie. Obydwie drużyny potrzebują powrotu do dobrej formy. Manchester United spotyka się z Aston Villą w Boxing Day, obie drużyny potrzebując pozytywnego rezultatu. Aston Villa miała szansę objęcia pierwszego miejsca w Premier League w piątek wieczorem, ale zmagali się z Sheffield United i wywalczyli remis 1-1. Następnego dnia Manchester United spadł na ósme miejsce w lidze po przegranej 2-0 z West Hamem.

Czerwone Diabły stoją pod ogromną presją wchodząc w 2024 rok, a ich perspektywy w Lidze Mistrzów wyglądają ponuro. Tracą 11 punktów do Aston Villi przed tym starciem w Boxing Day, co stanowi niesamowitą zmianę w ciągu zaledwie roku dla Villi. Sobota to nie tylko kolejna porażka United, to czwarty z rzędu mecz, w którym nie zdobyli bramki. To okropny okres dla drużyny, która zainwestowała ogromne pieniądze, ale nie widać tego przy patrzeniu na ich obecną linię ataku. United byli bezbarwni przeciwko Hammers, a obawa polega na tym, że nie tworzą szans.

W tej kampanii ligowej United wygrało dziewięć z jedenastu meczów z drużynami od dziesiątego miejsca w dół, zdobywając tylko jeden punkt w siedmiu starciach z pierwszą dziewiątką. Wczesne wyeliminowanie z Ligi Mistrzów i dotkliwa porażka 3-0 w EFL Cup z Newcastle tylko potwierdzają, że United nie radzi sobie z dobrymi zespołami. Villa z pewnością wpisuje się w tę kategorię, wchodząc w to spotkanie bez porażki przez ostatnie 10 meczów, z siedmioma zwycięstwami. Goście wygrali 12 z 18 ligowych meczów w tym sezonie, i mogą do tego dodać zwycięstwo na Old Trafford.

Obstawiamy kolejny mecz Boxing Day: Burnley – Liverpool

Liverpool ma imponujący bilans na wyjazdach, przegrywając zaledwie jeden z dziewięciu meczów wyjazdowych w lidze (W4, D4). Burnley natomiast ma najgorszy rekord domowy w Premier League, przegrywając osiem z dziewięciu dotychczasowych spotkań. Mimo że Burnley zdobyło ważne trzy punkty przeciwko Fulham w sobotę, trudno będzie im utrzymać tę formę przeciwko Liverpoolowi, który walczył o punkty przeciwko Arsenalowi w sobotnim meczu i byli może trochę pechowo, że nie zrealizował pełnego odwrócenia sytuacji na swoją korzyść, mając przewagę szans w drugiej połowie.

Remis nie był złym rezultatem dla Liverpoolu, biorąc pod uwagę wszystko, i mogą objąć pierwsze miejsce zwycięstwem na Turf Moor, przynajmniej tymczasowo, ponieważ Arsenal zagra dopiero w czwartek. Najlepszą opcją wydaje się obstawianie Liverpoolu z handicapem -1, biorąc pod uwagę ich rolę klarownego faworyta. Burnley ma najgorszy bilans domowy w lidze, zdobywając zaledwie trzy punkty w dziewięciu meczach. Osiem z tych spotkań przegrali, a sześć z tych porażek było różnicą dwóch lub więcej bramek.

Chociaż Burnley imponowało przeciwko Fulham, mieli też trochę szczęścia, ponieważ to Cottagers byli drużyną dominującą do czasu otwarcia Wilsona Odoberta. Jeśli Liverpool zdoła zdominować początek meczu, powinni być w stanie skorzystać ze swoich szans i wygrać na wschodnich obszarach Lancashire z pewnym zapasem. Nie można jednak wykluczyć zdobycia bramki przez Burnley. Choć mają zaledwie 10 goli w dziewięciu meczach domowych, to przynajmniej zdobywają bramki. Warto zauważyć, że pięć z nich padło w meczu z Sheffield United, ale radzili sobie także lepiej w ataku przeciwko silniejszym drużynom ligowym, zdobywając gole w meczach z Chelsea, Tottenhamem i West Hamem.

Liverpool ma tylko jedno czyste konto na wyjazdach we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie, więc mogą stracić bramkę w Boxing Day. Przewidywanie wyniku 3-1 na korzyść Liverpoolu wydaje się rozsądne, zwłaszcza że podopieczni Jurgena Kloppa zdobywają średnio ponad dwa gole na mecz.

Możesz również polubić…