Słownik pojęć bukmacherskich

Słownik pojęć bukmacherskich

Poniżej znajdziesz słownik pojęć bukmacherskich. Jeśli zaczynasz przygodę z obstawianiem meczy i widzisz na stronach skróty i pojęcia których nie rozumiesz, to ten słownik pojęć bukmacherskich jest właśnie dla Ciebie. Wyjaśnimy jak działa handicap, co kryje się pod skrótem BTTS oraz na czym polega podwójna szansa. Mamy nadzieję, że w prosty sposób wyjaśnimy jak wszystkie pojęcia i zakłady bukmacherskie nie będą miały przez Tobą żadnych tajemnic. Jeśli widzisz, że brakuje jakiegoś słowa lub słyszałeś skrót, którego nie rozumiesz to napisz do nas a dodamy to do naszego słownika.

SŁOWNIK POJĘĆ BUKMACHERSKICH

AKUMULATOR (AKO)

Jest to rodzaj zakładu, gdy na jednym kuponie obstawiamy minimum dwa zdarzenia. Przykładem takiego zakładu jest kupon, na którym obstawiliśmy pięć meczy. Kurs takiego kuponu, inaczej kurs AKO to iloczyn kursów poszczególnych zdarzeń. Wystarczy, że jeden z typów będzie błędny i cały kupon zostaje rozliczony jako nietrafiony. Inaczej mówiąc, im więcej typów na kuponie, tym mniejsza szansa na wygranie, lecz większa suma do zgarnięcia. Jest to najpopularniejszy sposób obstawiania.

BANKROLL

To nic innego niż nasz budżet na grę. Jeśli mamy kilka kont u różnych bukmacherów to suma środków na tych kontach to potocznie bankroll. Jeśli mamy konto u jednego bukmachera i wpłaciliśmy tam 100 zł to nasz bankroll tyle wynosi. Wygrane pieniądze z zakładów powiększą bankroll jeśli nie zdecydujemy się na wypłatę.

BONUS

Oferta od bukmacherów mająca na celu zachęcenie gracza do założenia konta. Najczęściej spotykanym jest bonus od depozytu i przeznaczony jest dla nowych graczy. Z takiego bonusu można skorzystać tylko raz u danego bukmachera. Jeśli bukmacher oferuje bonus od depozytu 100%, oznacza to, że nasz depozyt zostanie podwojony. Należy dokładnie sprawdzać warunki uzyskania bonusu oraz wypłaty, ponieważ u każdego bukmachera są różne.

BTTS (BTS)

Rodzaj zakładu, gdzie typujemy czy obie drużyny strzelą gola. Naturalnie mamy dwie opcje, tak i nie. Skrót pochodzi z języka angielskiego: both team to score. Jeśli obstawimy, że tak to żeby wygrać obie drużyny muszą strzelić przynajmniej jedną bramkę.

BUKMACHER

Firma, która przyjmuje zakłady na zdarzenia sportowe i nie tylko. Bukmacher prezentuje kursy na dane zdarzenie, przyjmuje zakłady od graczy oraz wypłaca wygraną w przypadku trafnego obstawienia. Każda przegrana gracza stanowi zysk bukmachera. Aktualnie w Polsce można prowadzić działalność bukmacherską zarówno stacjonarnie jak i online. Niezbędne jest do tego uzyskanie pozwolenia od Ministerstwa Finansów.

CASHBACK

Rodzaj promocji oferowanej przez bukmacherów polegającej na zwrocie środków w przypadku nietrafionego zakładu. Najczęściej bukmacherzy oferują „cashback” 100% dla pierwszego zakładu. Można powiedzieć, że jest to zakład bez ryzyka, ponieważ w przypadku porażki obstawiona kwota wraca na konto. Należy sprawdzić warunki u danego bukmachera, ponieważ mogą się one różnić. Niektórzy bukmacherzy oferują raz na jakiś czas ofertę „cashback” i nie zawsze jest to 100% stawki.

CASHOUT

Wypłata wygranego kuponu przed czasem. Ma to zastosowanie w przypadku kuponu AKO, gdzie jest kilka zdarzeń na jednym kuponie. Niektórzy bukmacherzy pozwalają na rozliczenie takiego kuponu z dotychczas zakończonymi meczami bez konieczności czekania na kolejne typy. Oczywiście „cashout” jest niższy niż potencjalna wygrana z pełnego kuponu, jednak jest pewna. Gracz może zadecydować, czy bierze mniej teraz czy czeka na wszystkie typy by wygrać więcej, jednocześnie ryzykując stratę stawki.

DEPOZYT

Wpłata środków na grę. Sama wpłata nie oznacza jeszcze zawarcia zakładu. Każdy bukmacher określa minimalną wartość wpłaty oraz sposoby dokonania depozytu.

DOKŁADNY WYNIK (DW)

Rodzaj zakładu, gdzie gracz typuje jakim wynikiem zakończy się mecz. Jest to trudne do przewidzenia, ponieważ oprócz wytypowania zwycięzcy meczu, trzeba jeszcze prawidłowo określić wynik. Kursy na takie zakłady są dość wysokie natomiast prawdopodobieństwo trafienia dużo zależy od szczęścia.

FREEBET

Darmowy zakład. Wielu bukmacherów by zachęcić graczy do obstawiania oferuje „freebet”. Najczęściej taki darmowy zakład można otrzymać zaraz po otworzeniu konta, niektórzy bukmacherzy wymagają depozytu a część bukmacherów w miarę regularnie nagradza aktywnych graczy darmowymi zakładami. Zwykle taki prezent do bukmachera jest w kwocie od 10 do 30 złotych. Każdy bukmacher ma też swoje zasady co do wypłaty takich środków, najczęściej spotykanym jest minimalny obrót. Oznacza to, że otrzymujesz darmowy zakład, obstawiasz kupon i wygrywasz, ale żeby móc wypłacić wygraną, należy obstawić np. 3 razy to co się wygrało. Należy zapoznać się z warunkami wypłaty u każdego bukmachera.

KURS

PODWÓJNA SZANSA

PROGRESJA

SOLO (SINGLE BET)

Jest to podstawowy rodzaj zakładu, na którym typujemy tylko jedno zdarzenie. Jest to bezpieczniejsza forma zakładów, ponieważ w przypadku trafnego obstawienia tylko jednego zdarzenia wygrywamy. Oczywiście wygrane zależą od kursu naszego typu, jednak przy niskich kwotach obstawianie SOLO jest średnio opłacalne.

SUREBET

Zakład bez ryzyka, czyli wykorzystywanie różnic kursowych u różnych bukmacherów w celu takiego obstawienia by niezależnie od wyniku meczu wygrać. Istnieje wzór, który liczy jaką część stawki postawić na każdą z drużyn a ile na remis tak by niezależnie od wyniku maksymalnie wygrać. Należy uwzględnić podatek. Nie rekomendujemy i nie zajmujemy się takiego typu zakładami.